Tehran Customs Brokers Unionسال حمایت از کالای ایرانی

قوانین و مقررات سایت

واکنش اتحادیه حق العملکاران گمرکی ایران به اظهارات آقای رحمان شریفی در سمینار آشنایی با حمل و نقل ریلی و مقررات حاکم بر آن ، برگزار شده در اتاق اصفهان در تابستان ۹۲2

در پی درج اظهارات آقای رحمان شریفی و متهم کردن حق‌العملکاران گمرکی در سمینار آشنایی با حمل و نقل ریلی و ... به اعمال خلاف قانون، اتحادیه حق‌العملکاران گمرکی ایران بیانیه‌ای به شرح زیر صادر و با ارسال نامه‌های جداگانه از گمرک ایران و شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران خواست نسبت به این اظهارات اعلام نظر نمایند.  متن بیانیه به شرح زیر است:
پیرو انتشار مطالب بسیار موهن و دور از انتظار منتسب به آقای رحمان شریفی در سمینار آشنایی با . . . اتحادیه حق العملکاران گمرکی ایران ضمن اعتراض شدید به بیانات غیر مسئولانه عنوان شده و حفظ کلیه حقوق خود به منظور طرح و پیگیری موضوع در مراجع ذیصلاح قضایی، به منظور تنویر افکار عمومی و تذکر مسئولیت کلیه ادارات، سازمانها و خبرگزاریهایی که به نحوی با این موضوع ارتباط پیدا می‌کنند مطالبی را به شرح زیر بیان می‌نماید . بدیهی است این اتحادیه از کلیه خبرگزاریها  و نشریاتی که اقدام به درج آن مطالب غیر واقع و بی پایه و اساس نموده‌اند انتظار دارد تا مطابق مسئولیت حرفه ای و قانونی که برعهده شان است نسبت به انتشار این بیانیه به نحو مقتضی اقدام نمایند .
۱- آقای رحمان شریفی یک مسئول امور گمرکی نبوده و مطلب درج شده یا یک اشتباه خبرگزاری و یا مصداق جعل عنوان دولتی است و لازم است گمرک ایران موضع خود را نسبت به مطالب عنوان شده نفیا یا اثباتا بطور صریح عنوان نمایند.
۲- ایشان مدیر عامل شرکت انبارهای عمومی ایران نبوده و لازم است این شرکت صراحتا نسبت به موضوع اعلام موضع نمایند .
۳- باتوجه به اینکه کارگزاری گمرکی صراحتا در قانون امورگمرکی جدید و قدیم تعریف شده و حدود وظایف و مسئولیت آن مشخص شده است ادعای لزوم حذف این حرفه به معنای تهدید شخصیت اجتماعی این صنف تلقی شده و قابل گذشت نمی‌باشد .
۴- صراحت ایشان در بیان اینکه حق العملکاران با پیشنهاد پول و رشوه قول ترخیص کالای تجار را می‌دهند در عین اینکه نشان از بی‌تجربگی و بی‌مسئولیتی ایشان دارد باعث شگفتی است . از ایشان درخواست داریم تا با ارائه مصادیق عینی، موضوع گفته خود را تشریح نمایند در عین اینکه تخلف یک یا چند نفر، جواز  توهین به یک صنف قانونمند که پروانه فعالیت خود را مطابق قانون و پس از گذراندن آزمونهای گمرکی و احراز شرایظ لازم بدست آورده‌اند نیست.
۵- اظهارات دیگر ایشان در زمینه مقایسه هزینه‌های ارزیابی کالا در بنادر و اصفهان نیز نشان از بی‌اطلاعی ایشان در موضوع بحث است .
این اتحادیه بنا ندارد تا با اشاره به کاستی های بسیار فراوان در سرویس دهی علیرغم دریافت هزینه های گزاف در زمینه فعالیت آن شرکت مقابله به مثل نماید و طرح این موارد را به جلسات تخصصی با حضور مسئولین حقوقی/عملیاتی گمرک و انبارهای عمومی و سایر مسئولین ذیربط نظیر هیات عالی نظارت موضوع قانون امور صنفی موکول نموده و از این موقعیت استفاده کرده و اعلام آمادگی می نماید تا در یک مناظره زنده و یا از طریق برگزاری یک سمینار چندجانبه مشکلات و معضلات ترانزیت را بررسی و سهم هریک از سازمانها و فعالان را در سستی و عدم کارآمدی آن تعیین نماییم. مطمئنا از طریق یک کار کارشناسی می توان علاوه بر تعیین سهم کارگزاران رسمی گمرکی ( و نه دلالانی که اتفاقابا اتکا به حمایتهای پنهان در این عرصه فعالیت می‌کنند ) در این کاستیها سهم سایر عوامل از جمله ضعف قوانین و شاید مدیریت ناکارآمد و غیر تخصصی در این بخش را نیز مشخص نمود . باشد که از این طریق حجت بر کسانی که می خواهند با فرافکنی و انداختن گناه اشتباهات به گردن دیگران زشتیهای خود را بپوشانند تمام شود و تمامی کسانی که قصد خدمت دارند بدانند مشکلات تخصصی را بایستی با اتکا به دانش تخصصی و نه از طریق هوچی گری و ژستهای رسانه ای مرتفع نمود .
خداوند همه بندگانش را در مسیر حق هدایت فرماید
هیات مدیره اتحادیه حق العملکاران گمرکی ایران
 

Tags: 

دیدگاه‌ها

اعضای محترم هیئت مدیره اتحادیه کارگزاران گمرکی ایران
باسلام واحترام
همانگونه که مستحضرید برگرازی چنین نشست هایئ بدون دعوت از کارشناسان امورگمرکی و کارگزاران گمرکی هیچ وجاهت قانونی نداشته  و قطعا ایشان برای بازارگرمی برای گمرک اصفهان و انبارهای عمومی وانباشت کالا درآن منطقه تلاش می کنند.
به نظر بنده اگراتاق بازرگانی اصفهان برگزارکننده این سمیناربوده بهتر بود بحث را برای حذف کارتها ی بازرگانی یکسال مصرف سوق می داد و به جای اینکه به حرف های بی منطق ایشان گوش می داد فکری برای قانون مند کردن صدور کارت های بازرگانی می کرد.
اینجانب بعنوان یک کارگزار ازپاسخ دندان شکن شما به این افراد حمابت کرده و امیدوارم ماننده گذشته استوار به اهداف عالیه پیش رو بیاندیشیم .ارادتمند بهروزمهدیزاده
 

By mehdizadeh_b

صفحه‌ها